ون هیوندای H350

نمایندگی 246 شرکت سروش دیزل مبنا

ون هیوندای H350 ون بزرگ این خودروساز کره‌ای است که در سال 2014 در نمایشگاه هانوفر معرفی شد. این خودرو که تابحال روی خط تولید بوده است، مستقیماً برای رقابت با خودروهایی نظیر مرسدس‌ بنز اسپرینتر، فورد ترانزیت، رنو مستر و یا فیات دوکاتو تولید و عرضه شد.  ون هیوندای H350 در کشورهای مختلفی نظیر ترکیه، کره‌جنوبی، فیلیپین، ویتنام و یا الجزایر روی خط تولید رفته و در ایران نیز توسط سروش دیزل عرضه شده است. ون هیوندای H350 به عنوان یک خودرو در رده LCV معرفی شده در کاربردهایی به عنوان ون و مینی‌بوس دارد. سبک طراحی این خودرو FR است به این معنا که موتور در قسمت جلوی خودرو قرار گرفته ولی دیفرانسیل عقب است و تمامی نیروی موتور به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود.

بررسی هیوندای H350

طراحی هیوندای H350 توسط Laurent Boulay انجام شده و در بعضی از کشورها به نام سولاتی Solati نیز نامیده شده است. هیوندای H350 به صورتی تولید شده که می‌تواند با فاصله‌های مختلف محوری عرضه شود. سه نوع فاصله محوری برای این خودرو در نظر گرفته شده که SWB، MWB و LWB هستند و به ترتیب 3250، 3665 و 4325 میلیمتر هستند.
روی هیوندای H350 کلاً یک موتور 2.5 لیتری توربوشارژ عرضه شده که با دو توان مختلف قابل سفارش است. نام 350 از وزن ناخالص این خودرو که 3500 کیلوگرم است، گرفته شده است.

داخل هیوندای H350

بهتر از طراحی بیرونی، طراحی داخل کابین و مجموعه داشبورد خودرو است که بیشتر از یک خودروی ون، حس رانندگی با یک خودروی شاسی‌بلند بزرگ را به شما منتقل می‌کند. غربیلک فرمان به عنوان یک ون، طراحی جذابی دارد و از کلیدهای مختلف سیستم سرگرمی و کروز کنترل بر روی آن استفاده شده و در پشت آن هم صفحه کیلومتری آنالوگ/دیجیتال قرار گرفته است.
با این حال بهترین قسمت طراحی داخل کابین و مجموعه داشبورد که به شما حس سواری با یک خودروی شاسی‌بلند بزرگ را منتقل می‌کند، طراحی کنسول مرکزی آن خواهد بود که از یک صفحه نمایشگر رنگی سیستم سرگرمی تشکیل شده و توسط انبوهی از کلیدهای سیستم سرگرمی و سیستم تهویه مطبوع کابین محاصره شده است. اهرم تعویض دنده نیز داخل مجموعه داشبورد قرار گرفته تا راننده و سرنشینان سهولت بیشتری برای سوار شدن به داخل کابین داشته باشند.

مینی بوس H350 همچنین یکی از راحت‌ترین صندلی‌های سرنشین را در اختیار دارد و برخلاف اکثر مینی‌بوس‌های عرضه شده در کشور که صندلی‌های جفتی متصل به هم دارند، این مدل برای هرسرنشین یک صندلی جداگانه دارد.

طراحی هیوندای H350

از یک خودروی ون که بیشتر برای انجام کار یا حمل مسافر ساخته شده است، نباید انتظار طراحی جذابی داشت، اما هیوندای توجه ویژه‌ای به این بخش داشته و نگذاشته تا فرزند زحمت‌کشی که دارد، با چهره‌ای زشت وارد خیابان‌ها شده و نام خانوادگی او را زیر سوال ببرد.
به همین دلیل شاهد یک طراحی نسبتاً جذاب برای خودروی ون باری و مسافری هیوندای H350 هستیم که حتی از محصولات سواری هیوندای الگوبرداری شده و در چهره این خودرو پیاده شده است. در این خصوص می‌توان به چراغ‌های درشت و جلوپنجره بزرگ 6 ضلعی آن اشاره کرد که در محصولات نسل قدیم بویژه هیوندای توسان نسل قدیم شاهد طراحی مشابه با این خودروی ون هستیم.

مشخصات ون هیوندای H350

هر دو مدل باری و مسافری (مینی‌بوس) هیوندای H350، نیروی مورد نیاز خود را از پیشرانه‌ای توربوشارژر چهار سیلندر دیزلی دریافت می‌کنند که دارای حجم دقیق 2497 سی‌سی بوده و موفق به دریافت استانداردهای آلایندگی یورو 6 شده تا مصرف سوخت کمتر و بازدهی بالاتری داشته باشد.
این موتور 2.5 لیتری توربودیزل می‌تواند خروجی قدرت 170 اسب بخاری در حداکثر کارایی و بازدهی خود داشته باشد، اما نسخه باری در 2 تیپ مختلف به مشتریان عرضه می‌شود که تیپ 1 خروجی قدرت 150 اسب بخاری در محدوده 3600 دور بر دقیقه تولید کرده و ون باری تیپ 2 می‌تواند حداکثر خروجی 170 اسب بخاری در همین محدوده دور برای کاربرانش داشته باشد.
موتور بکار رفته در نسخه‌ای که سروش دیزل به بازار ایران عرضه می‌کند، با کد D4CB شناخته می‌شود که می‌تواند 170 اسب بخار در 3300 دور در دقیقه و 422 نیوتن متر در 1750 دور در دقیقه را تولید کند.

 

امکانات و تجهیزات هیوندای H350

ون هیوندای H350 برای راحت کردن خیال سرنشینان، بدنه‌ای با مقاومت بالا در کنار ویژگی‌های ایمنی پیشرفته و پیچیده‌ای دارد که به کمک راننده برای کنترل بهتر خودرو آمده و نیز ایمنی بالاتری برای خودرو فراهم کرده است.
از تجهیزات ایمنی منحصربفرد ون هیوندای H350 که در نسخه‌های تولید شده توسط سروش دیزل هم پیدا می‌شود، می‌توان به کیسه‌های هوای ایمنی راننده و سرنشین جلو، سیستم هشدار خروج از جاده با نصب دوربین بر روی شیشه جلو برای نظارت مستمر بر روی خط جاده، سیستم ترمز دیسکی برای چهار چرخ خودرو مجهز به نشانگر سایش پد دیسک، سیستم کنترل رول و گردش بدنه یا حتی سینگال‌های هشدار توقف اضطراری با کمک چراغ‌های عقب اشاره کرد.